» Güncel  » Haberler

  

Alan Kılavuzları Kula-Salihli Volkanik Jeoparkında Çevre Temizliği Yaptı
 

UNESCO´nun Global Jeopark Ağı´na dahil edilen ve Türkiye’nin ve Türk Cumhuriyetlerinin ilk ve tek jeoparkı olan Kula-Salihli Jeoparkında sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile jeopark alanında çevre temizliği yaparak çöp topladı.
Kula-Salihli Jeoparkında yer alan Adala Hermos Kanyonu içerisinde Salihli Belediyesi işbirliğinde jeopark alan kılavuzları ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile çöp toplandı.
Yaklaşık 4 saat süren çalışma sonucu pet şişe, içecek atıkları başta olmak üzere diğer atıklardan yaklaşık 100 poşet çöp toplandı.
HERMOS KANYONU BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
Etkinlikte konuşan Salihli Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Süreyya Karaoğlu “Adala diğer adıyla Hermos Kanyonu, Kaplan Volkanı’nın lavlarından oluşan Anadolu’nun en genç kayaçlarının yer aldığı ve bir tarafından en yaşlı kaya kütlelerinden birinin yer aldığı orijinal ilginç bir bölge. İçinde bulunduğumuz bölge Salihli ve Kula bölgesi tarihi, turistik ve doğal güzellikleriyle turistik anlamda çok önemli bir bölge. Bunun yanında volkanik araziler bazalt sütunları yer almakta. Türkiye’nin ve Türk Cumhuriyetlerinin ilk ve tek jeopark alanı Kula-Salihli jepoarkı UNESCO Global Jeopark Ağı´na girmiş bir bölge. Bugüne kadar çok keşfedilmemiş bundan sonra keşfedilmeyi bekleyen bir bölgedeyiz. Bu anlamda tarihi turistik yerlerimizin temizliği de önemli. Kurumların, belediyelerin, yerel yönetimlerin bu alanları temizlemesi önemli. Bizler elimizden geldiği kadar gayret ediyoruz. Ama sivil insiyatifin sivil toplum kuruluşlarının vatandaşların sorumluluk anlamında buraları temiz tutmaları temizlemeleri çok daha önemli. Bugün böyle güzel bir olay için burada bulunuyoruz. Salihli’mizden ve Kula’mızdan değişik gruplarımızdan, yürüyüş gruplarımızdan arkadaşlarımız burada temizlik için bulunuyorlar.”
ÇEVREMİZE, DOĞAMIZA SAHİP ÇIKMAK İÇİN BURADAYIZ
Çevre temizliği etkinliğine katılan Sardes Doğa Sporları Dağcılık Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Sadık Şentürk “Çevremizi, doğamızı, havamızı, suyumuzu korumak ve sahip çıkmak için buradayız. Çünkü biz bu doğada bu dağlarda bu patikalarda yürüyoruz. Pazar günleri biraz nefes almak için bu bölgelere geliyoruz. Ama gördüğümüz manzara bizi gerçekten üzüyor. Sadece şu 100 metre içerisinde bile çok sayıda atıkla karşılaştık. Bunun dışında daha ulaşamadığımız yerlerde de çöpler var. Bu çöplerin doğada çözülmesi kaybolması uzun yıllar alıyor. Doğaya zarar veriyor. Yangına neden oluyor. Bazı hayvanların ölmesine bile neden oluyor. Herkes kendi temizliğinden sorumlu olduğu sürece sanırım doğamız daha da güzelleşecek. Yani şu şelalenin akışı, olağan üstü güzellik hepimizin arayıp ta bulamadığı yerler. Birçok insan bu ve bunun gibi yerlere hasret” dedi.
Kula-Salihli Jeoparkı Turizm Sorumlusu Ali Karataş ise “Bu etkinliği yapmamızın amacı çevre bilincini oluşturmak. Burada bir çok sivil toplum kuruluşunun katılımı temizlik yaptık. Biliyoruz ki bu çevre temizliği ve bilinci bir saatte iki saatte olacak bir iş değil. Halkımızın bu konuda bilinçlenmesi lazım. Jeoparkımızı ve genel olarak çevremizi temiz tutmalıyız. Sabah 9 gibi başladığımız etkinliğimizde yaklaşık 100 torba kadar çöp topladık.” Dedi.
Etkinliğe, Salihli Belediye Başkan Yardımcıları Metin Durmaz ve Mahmut Süreyya Karaoğlu, Salihli Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü Hüsamettin Çelik, Salihli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Rasim Paşa, Salihli Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi yetkilileri ile SARDOK ve alan kılavuzları katıldı.Haber Tarihi: 10.07.2020

HaberlerSalihli Belediye Meclisi Kayda Başkanlığında Ağustos Toplantısını Gerçekleştirdi

...

Başkan Kayda, Personeli İle Bayramlaştı

...

Başkan Kayda’dan Hayırseverlere Teşekkür

...

Başkan Kayda, “Kurban Bayramı’na erişmenin huzuru ve mutluluğu içindeyiz.”

...

'Bizim Ev Sosyal Tesisleri' Sizler İçin Yenilendi

...

Başkan Kayda, “Kurban Bayramı’na erişmenin huzuru ve mutluluğu içindeyiz.”

...

Başkan Kayda ile Vali Karadeniz, Üniversite ve Yeni Devlet Hastanesi Yolunda İncelemelerde Bulundu

...

Salihli OSB Müteşebbis Heyeti Vali Karadeniz Başkanlığında Toplandı

...

Vali Karadeniz’den Başkan Kayda’ya İade-i Ziyaret

...

Salihli Belediyesi İle Vestel İşbirliğinde İş Arayanlara Müjde

...

SALİHLİ BELEDİYESİNDEN YİNE BİR DAYANIŞMA ÖRNEĞİ

...

BAŞKAN KAYDA, “ ÜRETİCİMİZE BOL VE BEREKETLİ BİR SEZON DİLİYORUM”

...

Başkan Kayda Bakan Kasapoğlu’na Salihli’nin Taleplerini İletti

...

Salihli’de 15 Temmuz Şehitleri Anıldı

...

Başkan Kayda, 15 Temmuz Şehitlerini Andı

...