» Güncel  » Haberler

  

UNESCO Kula-Salihli Jeoparkına Global Jeopark Ünvanı Verdi
 
Manisa Büyükşehir Belediyesi´nde Jeopark Belediyeler Birliği toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının başkanlığını Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün yaptı. Toplantıya, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün´ün yanı sıra, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Aytaç Yalçınkaya, Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil ve meclis üyeleri katıldı. Toplantıda Başkan Ergün önemli bir duyuru yaparak şu ifadeleri kullandı; “Kula jeoparkımız ilk defa 2013 yılında UNESCO tescil belgesi alarak Türkiyenin ilk ve tek jeoparkı olmuştur. O yıldan bu yana yedi yıldır jeoparklar nezdinde uluslararası camiada ve UNESCO Avrupa ve Dünya Jeoparklar Ağı´nda ülkemizi temsil etmektedir. 2017 yılında UNESCO tescil belgesi bir çalışanımızın gereğini yapmadığından dolayı UNESCO tarafından sarı kart ile değerlendirilip iki yılda toparlanmamız için süre verilmişti. Bu iki yılda iki değerli hocamız ve çalışma sistemimizdeki kadrolaşma ile belli bir seviyeye getirdiğimiz ekibimizin özverili çalışmaları ile hazırlanan ve bugün yani tam bir yıl önce bugün UNESCO´ya sunulan yeni belgemiz ile dört yıllık yeşil kartlı belgemizi aldık. Bu belgeden sonra uluslararası jeoparklar birliğinde yani EGN ve GGN Avrupa ve Dünya Jeoparklar Ağı´nda başarı kazanarak önemli bir seviyeye geldik. Mart ayında başlayan pandemi sürecinden bu yana Avrupa´da da yılda iki defa jeopark toplantıları yapılamamakta. Bu yüzden dört yıllık UNESCO tescil belgemiz törenle verilememiş olup yazı ile bildirildi. Bugün tam bir yılımızı doldurduk.”
Mani̇sa Büyükşehir Beledi̇yesi̇, Kula Beledi̇yesi̇ ve Salihli Beledi̇yesi̇ işbirliğinde kurularak Türkiye’nin ve Türk Dünyasının ilk ve tek tescillenen jeoparkı olan Kula-Salihli Jeoparkı, UNESCO tarafından uluslararası öneme sahip bir kalite sertifikası olan Global Jeopark ünvanı ve etiketi aldı.
Kula-Salihli Jeoparkının 2019 yılında UNESCO yetkililerince incelendiğini belirten Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, “Jeopark alanımızda yer alan 73 jeosit, Avrupa Global Jeopark denetçileri tarafından UNESCO kriterlerine göre denetlenerek oldukça yeterli bulunmuştur. UNESCO denetçileri, uluslararası öneme sahip bir kalite sertifikası olan ‘UNESCO Global Jeoparkı’ ünvanı ve etiketinin 4 yıllığına Kula-Salihli Jeoparkına verilmesini, UNESCO Global Jeoparklar Ağı Üst Kuruluna önermiştir” dedi.
Dünya genelinde yaşanan pandemi nedeniyle geciken UNESCO üst kurul toplantısının 10 Temmuz’da yapılarak kurulun bu konuda kesin bir karar verdiğini açıklayan Başkan Kayda, “Üst kurul, Kula-Salihli Jeoparkının, UNESCO Global Jeoparkı olmasına karar vermiş ve jeoparkımızın uluslararası öneme sahip bir UNESCO koruma alanı olduğunu tescillenmiştir. Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı, Türkiye´nin ve Türk Dünyası´nın ilk ve tek UNESCO etiketli Jeoparkıdır. Ülkemize, Manisa, Kula ve Salihli’mize hayırlı olsun” dedi.


Haber Tarihi: 16.07.2020

HaberlerSalihli Belediye Meclisi Kayda Başkanlığında Ağustos Toplantısını Gerçekleştirdi

...

Başkan Kayda, Personeli İle Bayramlaştı

...

Başkan Kayda’dan Hayırseverlere Teşekkür

...

Başkan Kayda, “Kurban Bayramı’na erişmenin huzuru ve mutluluğu içindeyiz.”

...

'Bizim Ev Sosyal Tesisleri' Sizler İçin Yenilendi

...

Başkan Kayda, “Kurban Bayramı’na erişmenin huzuru ve mutluluğu içindeyiz.”

...

Başkan Kayda ile Vali Karadeniz, Üniversite ve Yeni Devlet Hastanesi Yolunda İncelemelerde Bulundu

...

Salihli OSB Müteşebbis Heyeti Vali Karadeniz Başkanlığında Toplandı

...

Vali Karadeniz’den Başkan Kayda’ya İade-i Ziyaret

...

Salihli Belediyesi İle Vestel İşbirliğinde İş Arayanlara Müjde

...

SALİHLİ BELEDİYESİNDEN YİNE BİR DAYANIŞMA ÖRNEĞİ

...

BAŞKAN KAYDA, “ ÜRETİCİMİZE BOL VE BEREKETLİ BİR SEZON DİLİYORUM”

...

Başkan Kayda Bakan Kasapoğlu’na Salihli’nin Taleplerini İletti

...

Salihli’de 15 Temmuz Şehitleri Anıldı

...

Başkan Kayda, 15 Temmuz Şehitlerini Andı

...