» Güncel  » Haberler

  

Salihli 2. Kuru Üzüm Şenliği Ve Tarım Festivali Etkinlikleri Başladı
 
Salihli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Salihli Belediyesi öncülüğünde Ticaret Borsası, Ziraat Odası ve Denizbank işbirliğinde düzenlenen ve dört gün sürecek olan “Kurtuluş Günü 2. Kuru Üzüm Şenliği ve Tarım Festivali” Mehter Takımı eşliğinde yapılan kortej yürüyüşü ve açılış töreni ile başladı.
Salihli Belediyesi öncülüğünde Ticaret Borsası, Ziraat Odası ve Denizbank’ın destekleriyle Gümüşçayı Rekreasyon Alanında gerçekleştirilecek festival ve şenlik dört gün devam edecek. Festivalin açılışında konuşan Denizbank Bölge Satış Müdürü Asuman Fatma Köseoğlu, üzümün bölgede önemli bir ekonomik gelir kaynağı olduğunu belirterek tarım gönüllüsü olan Denizbank’ın çiftçilere her zaman destek verdiğini söyledi.
Manisa’nın üzümün başkenti olduğunu belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, “Üzümün belli bir kısmı Salihli Ovamızda yetiştiriliyor. Salihli ayrıca ürün çeşitliliğiyle de Manisa tarımına çok büyük katkı sunuyor. 4 gün açık olacak olan Salihli Kurtuluş Günü 2.Kuru Üzüm Şenliği ve Tarım Festivali, bölgenin en önemli ihracat ürünü olan çekirdeksiz kuru üzümün tanıtımına büyük katkı sunacak” dedi. Bir yıl ara verilen Üzüm Şenliği ve Tarım Festivali’nin bu yıl ikincisini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayan Kaymakam Mehmet Kamil Sağlam ise, festivale katkı sağlayan tarımın paydaşlarına teşekkür etti. Koronavirüs salgınına karşı mutlaka kurallara uyulması çağrısında bulunan Kaymakam Sağlam “Pandemiyle ilgili tedbirlerimizi aldık. Alana girişlerde, HES kontrolü yapılacak, maske ve mesafe kontrollerimizde devam edecek” dedi.
Konuşmaların ardından Salihli Kurtuluş Günü 2.Kuru Üzüm Şenliği ve Tarım Festivali’nin açılış kurdelesi, Kaymakam Mehmet Kamil Sağlam, Belediye Başkanı Zeki Kayda, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Balık, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Mesut Doğan, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Doğukan Karaaslan, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Ticaret Borsası Başkanı Yetiş Aksoy ve Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç tarafından kesildi.
Kaymakam Mehmet Kamil Sağlam ve Belediye Başkanı Zeki Kayda ile 2. Kuru Üzüm Şenlik Komitesi ve protokol üyeleri, festival alanında tarım alet ve ekipmanlarının yer aldığı stantları gezdi. Festivalde Ege Bölgesi’nde ilk kez Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından, özel sektör ve üniversite işbirliğinde geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli ve milli elektrikli traktörü sergilendi. Traktör büyük ilgi görürken Belediye Başkanı Zeki Kayda ve Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, elektrikli traktör ile test sürüşü yaptı.
Gümüşçayı Rekreasyon Alanında üç gün daha sürecek festivalde Ece Mumay, Kolpa ve Emre Kaya sahne alacak.


Haber Tarihi: 06.09.2021

HaberlerBaşkan Kayda, MHP Salihli Teşkilatı İle İstişare Toplantısı Yaptı

...

Başkan Kayda, “Geleneksel Kemer Keşkek Festivali Hayırlı Olsun”

...

Salihli’de 19 Eylül Gaziler Günü Kutlandı

...

Salihli Belediyesi’nden Doğalgaz Açıklaması

...

Başkan Kayda, İlköğretim Haftası Törenine Katıldı

...

Salihli Belediyespor’un Milli Judocusu Hilal Öztürk Avrupa 3. Oldu

...

Başkan Kayda Asfalt Çalışmalarını İnceledi

...

Salihli’de Kurtuluş Festivali Emre Kaya İle Final Yaptı

...

Başkan Kayda, Festivale Destek Olan Sponsorlara Plaket Verdi

...

Salihlili Gençler Kolpa İle Coştu

...

Salihli Belediyesi Şehit Doğan Sakarya’nın İsmini Parkta Yaşatacak

...

Kurtuluş Coşkusu Ece Mumay İle Devam Etti

...

Kaymakam Sağlam Zabıta Haftasını Kutladı

...

Ece Seçkin Salihlililerin Kurtuluş Coşkusuna Ortak Oldu

...

Salihli 2. Kuru Üzüm Şenliği Ve Tarım Festivali Etkinlikleri Başladı

...