» Güncel  » Haberler

  

Tarihi Kent Müzesinde “Hayat Pazende” Defilesi
 
Geçmişi günümüze taşıyan tarihi dokusu ile aslına uygun olarak restore edilerek kapılarını sanatseverlere açan ve bugüne kadar binlerce kişinin ziyaret ettiği Salihli Belediyesi Kent Müzesi, “Hayat Pazende” defilesine ev sahipliği yaptı.
 
Salihli’nin kurtuluşunun 100. Yılı, Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin kuruluşunun 30. yılı ve Müzeler Haftası dolayısıyla Salihli Belediyesi ve Salihli Meslek Yüksek Okulu işbirliğinde Kent Müzesinde “Hayat Pazende” defilesi ve sergisi düzenlendi. Gerek kumaşı, gerek desenleriyle geleneksel bir kültüre sahip olan pazen, Salihli MYO Moda Tasarımı Programı öğrencilerinin Filiz Tepeci liderliğinde 6 aylık bir çalışma sonucunda modern yaşamın beğeni ve ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yeniden tasarlanarak günlük yaşamda kullanımını yaygınlaştırmak için hazırlanan birbirinden güzel elbiselerle sergilendi. Tarihi mekanda yapılan defile, izleyenlere adeta geçmişten günümüze, gelenekselden moderne doğru bir zaman yolculuğu yaşattı.
 
Tarihi dokusu ile Kent Müzesinin bahçesinde gerçekleşen defilede, 51 adet birbirinden şık kombin, süsleme pul, boncuk işleme, firkete oyaları ve el yapımı çiçeklerle izleyenlere sunuldu.
 
Salihli’nin tarih, kültür, sağlık ve doğa turizmi açısından birçok güzelliğe sahip olduğunu belirten Belediye Başkanı Zeki Kayda, “Salihli Belediyesi olarak ilçemizin tüm güzelliklerini tanıtmak için çalışmalar yapıyoruz. Geçmişin günümüze taşındığı Kent Müzesinde, Belediyemiz ve Salihli Meslek Yüksek Okulu işbirliğinde tarihi bir mekanda yine güzel bir etkinliğe imza attık. Sizleri burada ağırlamak bizleri de çok mutlu etti. Salihli’mizin her anlamda tanıtılması için çalışıyoruz” dedi.
 
Etkinliğe, Kaymakam Mehmet Kamil Sağlam, Belediye Başkanı Zeki Kayda, Belediye Başkan Yardımcıları Metin Durmaz, Mahmut Süreyya Karaoğlu ve İbrahim Karaca, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Mesut Doğan, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Doğukan Karaaslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Yenen, İlçe Müftüsü Adem Karakelebek, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Gökbunar, Salihli İİBF Dekanı Prof. Dr. Mahmut Karğın, Salihli MYO Müdürü Prof. Dr. Cihangir Alaca, MHP İlçe Başkanı Mehmet Akın, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Fatma Ünlü, MHP KAÇEP İlçe Başkanı Hatice Balcı, Salihli MYO Öğretim Görevlileri ve Moda Tasarımı Programı öğrencileri katıldı.


Haber Tarihi: 20.05.2022

HaberlerAvar Caddesinde Doğalgaz Hat Döşeme Çalışmaları Başladı

...

Salihli’de Çocuklarından Babalarına Özel Futbol Turnuvası

...

Başkan Kayda, Babalar Günü’nü Kutladı

...

Başkan Kayda Öğrencilere Karne Dağıtarak İyi Tatiller Diledi

...

Salihli Kadın Kooperatifi Kurutma Tesisinde Üretime Başladı

...

BELEDİYEDEN JANDARMAYA KUTLAMA ZİYARETİ

...

Büyükşehir ve Salihli Belediyesi’nden Geçmiş Olsun Ziyareti

...

BAŞKAN KAYDA, ÜNİVERSİTELİ GENÇLERİN MEZUNİYET SEVİNCİNE ORTAK OLDU

...

MİNİK YETENEKLERE BÜYÜK ALKIŞ

...

Salihli Belediye Meclisi 9 Maddeyi Karara Bağladı

...

Salihli’de Dünya Bisiklet Günü’nde Pedallar Çevrildi

...

Kent Müzesi Ziyaretçilerini Zaman Yolculuğuna Çıkarıyor

...

Salihli’ye Yapılacak Hizmetler Değerlendirildi Büyükşehir’den Başkan Kayda’ ya Ziyaret

...

Salihli Belediyesi Mesir Kupasına Ev Sahipliği Yaptı

...

Salihli Belediyesi THM Korosundan ‘Yurdumun Türküleri-2’ Konseri

...