» Güncel  » Haberler

  

Salihli Cumhuriyet İçin Tek Yürek Oldu
 
Salihli Belediyesi’nin öncülüğünde Cumhuriyet’in kuruluşunun 99. yıl dönümünü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Fener Alayı yürüyüşü, Cumhuriyet´in kurulduğu tarih olan 19.23’te başladı. Cumhuriyet Fener Alayına 7’den 70’e binlerce kişi katılırken, bando eşliğinde marşlar söyleyerek yürüyen gençler, ellerindeki fenerlerle geceyi renklendirdi.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Salihli’de düzenlenen törenlerle kutlandı. Gündüz gerçekleştirilen resmi törenlerin ardından akşam Salihli Belediyesi öncülüğünde düzenlenen Fener Alayına ise binlerce vatandaş katıldı. Atatürk Anıtı’ndan Kent Meydanına kadar ellerindeki Türk bayrakları, fener ve meşalelerle Merkez Anadolu Lisesi Bando Takımı eşliğinde yürüyen kalabalığa, evlerinin balkon ve pencerelerinden vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu. Korteje, motorsiklet grupları ve Beşeylül Atlı Spor Kulübü Derneği de eşlik etti.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın binlerce kişi tarafından her bir ağızdan okunduğu Kent Meydanında alanı dolduran kalabalığa seslenen Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, tüm hemşehrilerinin Cumhuriyet Bayramını kutladı. Salihli’nin yine bir destan yazdığını belirten Başkan Kayda, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı, Belediyemiz tarafından çevre düzenlemesi, ilçemizin kurtuluşunu temsil eden Atatürk heykeli, baştan aşağı yenilediğimiz Kent Meydanımızda gururla ve coşkuyla hep birlikte kutladık. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Benim en büyük emanetimdir, en büyük eserimdir’ dediği Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıktığınız için tüm hemşehrilerime ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Salihlili hemşehrilerimiz, Ata’mıza olan bağlılığını bir kez daha haykırdı. Aziz Atam, Salihli emanetine her zaman sahip çıkmıştır, emanetin emin ellerdedir. Bizler, ülkemizin bölünmez bütünlüğü için var gücümüzle çalışarak dimdik ayakta duracağız ve Cumhuriyetimizi sonsuza kadar koruyup yaşatacağız. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizin huzurunda saygıyla eğiliyoruz. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Ne mutlu Türk’üm diyene!” dedi.
Fener Alayına katılan tüm bayrak ve vatan sevdalısı Salihli halkına teşekkür eden Kaymakam Mehmet Kamil Sağlam ise, “Cumhuriyetin kuruluşunun 99. yılı kortejinde sizlerle birlikte yürümekten gurur duydum. Hepinize en içten duygularımla teşekkür ediyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” dedi.
Fener Alayı korteji muhteşem havai fişek gösterisi ile son bulurken, Atatürk Anıtı önünden saat 19.23’te başlayan yürüyüşe, Kaymakam Mehmet Kamil Sağlam, Belediye Başkanı Zeki Kayda, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Balık, İlçe Emniyet Müdürü Burhan Demirkıran, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Sercan Karaçalı, Belediye Başkan Yardımcıları Metin Durmaz, Mahmut Süreyya Karaoğlu ve Serkan Sözer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Yenen, MHP İlçe Başkanı Mehmet Akın, Belediye meclis üyeleri ve daire müdürleri, esnaf oda başkanları, muhtarlar, kamu kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.


Haber Tarihi: 31.10.2022

HaberlerSalihli OSB Müteşebbis Heyeti 2022 Yılının Son Toplantısını Yaptı

...

Salihli’de Meydanlar Işıl Işıl Oldu

...

Salihli’de Zabıta ve İlçe Tarımdan Kasap Denetimi

...

Kent Müzesi Seramik Sergisine Evsahipliği Yapıyor

...

Salihli’de Yalan Makinası Oyunu Seyircilerle Buluştu

...

Salihli’de Kurtuluşun 100. Yılında Sporun Yıldızları Ödüllendirildi

...

Salihli’de Zabıta Pastane ve Tatlı İmalathanelerini Denetledi

...

Salihli’de Kadın Kooperatifleri Projeleri Değerlendirdi

...

Başkan Kayda, İlk Mezun Olan Kursiyerlere Sertifika Verdi

...

Kültür Gezisinde 3. Kafile Ankara’ya Uğurlandı

...

Atatürk Evi Göz Kamaştırıyor

...

Salihli Belediye Meclisi Yılın Son Toplantısını Gerçekleştirdi

...

Salihlili Gençler Ankara’da Anıtkabir İle Tarihi Yerleri Gezdi

...

Salihli Belediye Meclisi, Aralık Ayı Toplantısını Bu Akşam Gerçekleştirecek

...

Liseli Gençlerde 2. Kafile Ankara’ya Uğurlandı

...