» Güncel  » Haberler

  

“Gurur Günümüz 5 Eylül, Hepimize Kutlu Olsun”
 
Salihli’de Kurtuluşun 101. Yılı Büyük Coşkuyla Kutlandı
Salihli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü; atlı birlikler ve mehteran takımının katıldığı törenlerle büyük bir coşku ve gururla kutlandı.
Şehitlik Anıtı önünde gerçekleştirilen çelenk sunum töreninde, Kaymakam Mehmet Kamil Sağlam ve Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda tarafından anıta çelenkler sunuldu. Törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Belediye Başkanı Zeki Kayda yaptı.
“5 Eylül bizim gurur günümüzdür, bugün hepimize kutlu olsun”
Salihli’nin ve hemşehrilerinin kurtuluş gününü kutlayan Başkan Zeki Kayda, “Devletimizin kurucusu Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının başlattığı Büyük Taarruz 30 Ağustos 1922’de kutlu zafer olarak zirveye çıkmış ve akabinde işgal altındaki tüm şehirlerimiz düşmandan temizlenmiştir. İşte bu süreçte iki yılı aşkın işgal altında kalan Salihli’miz 5 Eylül 1922 günü kahramanlarımızın destan yazdığı bir günde, bu meydanı düşman askerlerine dar etmiş, kaçmaktan başka çaresi kalmayan düşman perişan bir durumda şehrimizi terk etmiştir. Türk milleti; şeref ve namusuna, bayrağına, vatanına ne pahasına olursa olsun sahip çıkacağını bir kez daha göstermiştir. Zafere giden yolda kanlarını toprağa karıştıran şehitlerimize minnettarız” dedi.
“Salihli’miz şehitler diyarı, gözbebeğimizdir”
Salihli’yi hayata geçirdikleri projeler ve yatırımlarla Türkiye yüz yılına hazırladıklarını belirten Başkan Kayda, “Salihli bizim ekmeğini yediğimiz, suyunu içtiğimiz, havasını soluduğumuz, doğup büyüdüğümüz ata toprağımızdır. Salihli’miz için, aziz hemşerilerimiz için, ne yapsak azdır. Bugün atacağımız her adım, yapacağımız her fedakarlık, şehrimizi yeni yüzyıla, Türk ve Türkiye yüz yılına hazırlayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle milli mücadelenin lideri başkomutanımız, ilk cumhurbaşkanımız, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Ülkü ve silah arkadaşlarını, devletimizin ve milletimizin bekası için canlarından seve seve vazgeçen aziz şehitlerimizi, rahmetle, şükranla ve saygıyla anıyorum. Tüm hemşerilerimizin 5 Eylül kurtuluş gününü, büyük bir gururla kutluyorum. Ne mutlu Türk’üm diyene!” diye konuştu.
Şiirlerin okunması, mehteran takımı ve halk oyunları gösterilerinin ardından İlçe Müftüsü Ali Çebi tarafından şehitlerimiz ve gazilerimiz için dua okundu. Törende, 101 yıl önce olduğu gibi atlı süvari milis kuvvetleri temsili olarak ilçeye giriş yaptı. Atlı birlikler, Kaymakam Mehmet Kamil Sağlam ve Başkan Kayda´ya Türk bayrağı hediye etti. Etkinlikler; atlı birlikler ve motorlu ekipler ile Belediyespor Kulübü sporcularının kortej geçişi ile son buldu.
İlçe protokolü tören sonunda, Atatürk’ün fotoğrafçısı olan Etem Tem fotoğraf yarışmasında ödül kazanan fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezerek eserleri inceledi.
5 Eylül Kurtuluş Günü çelenk sunma törenine, Kaymakam Mehmet Kamil Sağlam, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Al, İlçe Emniyet Müdürü Burhan Demirkıran, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Doğukan Karaaslan, Belediye Başkan Yardımcıları Metin Durmaz, Mahmut Süreyya Karaoğlu ve Serkan Sözer, esnaf odaları ve dernek başkanları, siyasi parti başkanları, Gaziler ve Şehit Aileleri, belediye meclis üyeleri ve daire müdürleri, muhtarlar ile vatandaşlar katıldı.


Haber Tarihi: 06.09.2023

HaberlerSalihli Belediye Meclisi, Ekim Ayı Toplantısında 10 Maddeyi Karara Bağlayacak

...

Mersinli Mahallesinde Yollar Kilit Parke Taşıyla Buluştu

...

Belediye Ekipleri, Şirinyer Mahallesinde 5 Bin Metrekare Taş Döşedi

...

Başkan Kayda, “Mevlid Kandilimiz Mübarek Olsun”

...

2. Salihli-Sart Para Kongresi Tarihi Gymnasiumda Yapıldı

...

Başkan Kayda’dan Vali Ünlü ve Rektör Kibar’a Hayırlı Olsun Ziyareti

...

Salihli’de Gazilerin Gurur Günü 19 Eylül Törenle Kutlandı

...

Başkan Kayda’dan Gaziler Günü Mesajı

...

Çarşamba Pazaryeri İle Bedesten Arasındaki Açık Alan Kapatıldı

...

Başkan Kayda Şampiyon Öğrencileri Ağırladı

...

Hacıdır Mahallesinde Yollara Kilit Parke Taşı Döşendi

...

Başkan Kayda, İlköğretim Haftası Kutlama Programına Katıldı

...

UNESCO’nun 2024 Toplantısı Kula-Salihli Jeoparkında Yapılacak

...

Kula-Salihli Jeoparkı 2024 Yılı UNESCO Toplantısına Evsahipliği Yapacak

...

Salihli Belediye Meclisi 12 Maddeyi Görüşüp Karara Bağladı

...